Uniwersytet Futures i Opcji
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.
Uniwersytet Futures i Opcji

pod kierownictwem prof. SzFagra
 
IndeksIndeks  PortalePortale  SzukajSzukaj  Latest imagesLatest images  RejestracjaRejestracja  Zaloguj  

 

 Pytania o kontrakty

Go down 
+2
jem
Bankrut
6 posters
Idź do strony : 1, 2  Next
AutorWiadomość
Mike1
Gość




Pytania o kontrakty Empty
PisanieTemat: Pytania o kontrakty   Pytania o kontrakty EmptyWto 28 Sie 2007, 12:18

Przeklejam pytanka z Bankiera.

Nie grałem jeszcze na kontraktach i mam parę pytań.
1. Czy można zlecić kontrakt np. na 30 min. Załóżmy że składam zlecenie kupna przed otwarciem sesji na WIG20 i po otwarciu sprzedaję.
2. Na jakich kontraktach grać na początek aby wyczuć rynek?
3. Czy gra na kontraktach o małym wolumenie jest niebezpieczna?
4. Co jeśli tylko ja złożyłem zlecenie kupna(sprzedaży) na dany kontrakt i co jeśli nikogo nie będzie po przeciwnej stronie?

Z góry dzięki za odpowiedzi
Powrót do góry Go down
Bankrut
Admin
Admin
Bankrut


Liczba postów : 3833
Age : 49
Location : Łódź
Registration date : 27/08/2007

Pytania o kontrakty Empty
PisanieTemat: Re: Pytania o kontrakty   Pytania o kontrakty EmptyWto 28 Sie 2007, 13:16

spróbuj swoich sił na FTECH. FW20 to szulernia jakich mało i łatwiej tu stracić kasę niż ją zyskać (vide dzisiejsza sesja np.)

manewr który opisałeś jest możliwy do realizacji, może kupić po cenie open (tej która się pokaże o 9:00) i sprzedać o 9:30.

był kiedy na Bankierze post SzFagra z 10 złotymi zasadami - znajdę i wkleje go tutaj.
Powrót do góry Go down
https://ufoforum.forumotion.com
Goś?
Gość




Pytania o kontrakty Empty
PisanieTemat: re   Pytania o kontrakty EmptyWto 28 Sie 2007, 15:54

o spoko napewno się przydadzą.

Jeszcze pytanko jedno:
czy może się zdarzyć tak że nie będe mógł zamknąć pozycji? Jeśli tak to w jakiej sytuacji?
Powrót do góry Go down
Gość
Gość




Pytania o kontrakty Empty
PisanieTemat: Re: Pytania o kontrakty   Pytania o kontrakty EmptyWto 28 Sie 2007, 16:25

taka sytuacja jest możliwa tylko wtedy gdy w dniu rozliczenia serii nie zamkniesz pozycji, wtedy to zostaje ona rozliczona po kursie zamkniecia
oczywiscie w sytuacji gdy posiadasz kontrakt serii która wygasa w danym dniu rozliczenia
Powrót do góry Go down
Goś?
Gość




Pytania o kontrakty Empty
PisanieTemat: Re: Pytania o kontrakty   Pytania o kontrakty EmptyWto 28 Sie 2007, 16:41

to teraz pytanie odwrotne:
Czy zawsze mogę wejść w kontrakt (otworzyć pozycję)?
Powrót do góry Go down
jem

jem


Liczba postów : 382
Location : Katowice
Registration date : 27/08/2007

Pytania o kontrakty Empty
PisanieTemat: Re: Pytania o kontrakty   Pytania o kontrakty EmptyWto 28 Sie 2007, 16:47

mike napisał:
to teraz pytanie odwrotne:
Czy zawsze mogę wejść w kontrakt (otworzyć pozycję)?
Możesz jeśli masz kase na koncie
Powrót do góry Go down
Gość
Gość




Pytania o kontrakty Empty
PisanieTemat: Re: Pytania o kontrakty   Pytania o kontrakty EmptyWto 28 Sie 2007, 16:47

kontraktami handlujemy w dni robocze od 9 do 16 30, oczywiscie są możliwe sytuacje kiedy nie będziesz mógł zając pozycji np w sytuacji gdy zabraknie Ci środków lub wyczerpałeś limit pozycji jeśli takowy Cię obowiązuje
Powrót do góry Go down
Goś?
Gość




Pytania o kontrakty Empty
PisanieTemat: Re: Pytania o kontrakty   Pytania o kontrakty EmptyWto 28 Sie 2007, 17:06

Czy wycena indeksu np.WIG20 o godzinie 9:00-9:30 rano jest z dnia poprzedniego?
Powrót do góry Go down
Gość
Gość




Pytania o kontrakty Empty
PisanieTemat: Re: Pytania o kontrakty   Pytania o kontrakty EmptyWto 28 Sie 2007, 17:13

powinienem Ci wyjaśnic w poprzednim wątku że przez te pół godz do otwarcia kasowego gramy jedynie pod TKO WIGów (w mniejszym stopniu) i gieldy zagraniczne które już w tym czasie pracują w tym te najważniesze jak CAC czy FTSE
Powrót do góry Go down
chudy mis
Admin
Admin



Liczba postów : 4704
Registration date : 27/08/2007

Pytania o kontrakty Empty
PisanieTemat: Re: Pytania o kontrakty   Pytania o kontrakty EmptyWto 28 Sie 2007, 17:31

Mike1 napisał:
Przeklejam pytanka z Bankiera.


2. Na jakich kontraktach grać na początek aby wyczuć rynek?

nie do konca zgodze sie z bankrutem, ktory odradza fw20
na fw20 masz znakomita plynnosc i spread (roznice miedzy najlepszymi ofertami k/s) na ogol wynosi 1punkt
porownaj to np z kontraktami na fw40 (d. midwig)
jezeli zdecydujesz sie wyskakiwac/wchodzic zleceniem PKC to spread i plynnosc maja niebagatelne znaczenie
Powrót do góry Go down
chudy mis
Admin
Admin



Liczba postów : 4704
Registration date : 27/08/2007

Pytania o kontrakty Empty
PisanieTemat: Re: Pytania o kontrakty   Pytania o kontrakty EmptyWto 28 Sie 2007, 17:34

Mike1 napisał:

4. Co jeśli tylko ja złożyłem zlecenie kupna(sprzedaży) na dany kontrakt i co jeśli nikogo nie będzie po przeciwnej stronie?


wtedy zlecenie 'wisi' na arkuszu. Jezeli mialo waznosc tylko danego dnia to zostanie po sesji zamkniete. Da sie skladac zlecenia wazne dluzej

Tu uwaga: byla jakis czas temu 'awaria' ktora wykasowala wszystkie zlecenia. Jezeli sie nie sledzi sytuacji , to mozna przez takie rzeczy 'poplynac'
Powrót do góry Go down
Gość
Gość




Pytania o kontrakty Empty
PisanieTemat: Re: Pytania o kontrakty   Pytania o kontrakty EmptyWto 28 Sie 2007, 17:43

powinienem Ci wyjaśnic w poprzednim wątku że prze te pół godz do otwarcia kasowego gramy jedynie pod TKO WIGów (w mniejszym stopniu) i gieldy zagraniczne które już w tym czsie pracują w tym te najważniesze jak CAC czy FTSE
Powrót do góry Go down
Goś?
Gość




Pytania o kontrakty Empty
PisanieTemat: Re: Pytania o kontrakty   Pytania o kontrakty EmptyWto 28 Sie 2007, 20:49

Z tego co widze większość was gra na kontraktach, a jak oceniacie opcje?
Jaki jest wg. was poziom ryzyka, zysku i trudności tego instrumentu?
Powrót do góry Go down
Gość
Gość




Pytania o kontrakty Empty
PisanieTemat: Re: Pytania o kontrakty   Pytania o kontrakty EmptyWto 28 Sie 2007, 20:54

większośc gra na kontraktach bo są bardzie płynne i teoretycznie bardziej dochodowe, specjaliści od opcji to opcjoner i piotrek który dawno się nie odzywał, połączenie opcji i kontraktów to ponoc najbardziej właściwa strategia na pochodnych
Powrót do góry Go down
Goś?
Gość




Pytania o kontrakty Empty
PisanieTemat: Re: Pytania o kontrakty   Pytania o kontrakty EmptyWto 28 Sie 2007, 22:26

Kolejna seria pytań: Very Happy
Teraz systuacja z życia:
Własnie otworzyłem swój rachunek derywatyw i mam w notowaniach coś takiego:


nazwa___LK___wol.K__limit K__limit S__wol.S___LS
FW20U7__3____31____3503 ___3503____28____11
FW20Z7__2____29____3512___3524_____2_____1
FW20H8__1_____5____3522___3533_____1_____1

są to wyniki kontraktów na zakończenie z dnia 28.08.2007 z 16:30. WIG20 ma 3513.52 pkt.

1. Jak sie ma instrument bazowy do ceny poszczególnych kontraktów? Dlaczego mogę wziąć S-kę(sprzedać kontrakt) po 3533 na FW20H8 a różnica jest ok. 20 pkt między WIG20?

2. Dlaczego większość ładuje się na kontrakty które wygasają najwcześniej?

3. Załóżmy że jutro indeks otworzy się na 3500 pkt i załóżmy, że kupiłem S-kę na FW20H8 po 3533pkt przed sesją(między 9.00-9.30). Chcę sprzedać zaraz po otwarciu po 3500 jaką mam gwarancję że pójdzie po 3500 pkt. (aktualna wycena) skoro są takie rozrzuty w limicie kupna i sprzedaży?

4. Czy jest jakiś system transakcyjny coby można było sobie poćwiczyć kupownie na sucho?
Powrót do góry Go down
Bankrut
Admin
Admin
Bankrut


Liczba postów : 3833
Age : 49
Location : Łódź
Registration date : 27/08/2007

Pytania o kontrakty Empty
PisanieTemat: Re: Pytania o kontrakty   Pytania o kontrakty EmptyWto 28 Sie 2007, 22:31

mike napisał:
Kolejna seria pytań: Very Happy
Teraz systuacja z życia:
Własnie otworzyłem swój rachunek derywatyw i mam w notowaniach coś takiego:


nazwa___LK___wol.K__limit K__limit S__wol.S___LS
FW20U7__3____31____3503 ___3503____28____11
FW20Z7__2____29____3512___3524_____2_____1
FW20H8__1_____5____3522___3533_____1_____1

są to wyniki kontraktów na zakończenie z dnia 28.08.2007 z 16:30. WIG20 ma 3513.52 pkt.

OK

Cytat :

1. Jak sie ma instrument bazowy do ceny poszczególnych kontraktów? Dlaczego mogę wziąć S-kę(sprzedać kontrakt) po 3533 na FW20H8 a różnica jest ok. 20 pkt między WIG20?
ta różnica to baza, w tym momencie ujemna

Cytat :

2. Dlaczego większość ładuje się na kontrakty które wygasają najwcześniej?
ze względu na płynność, na później wygasających seriach jest ona dużo niższa i spread jest ogromny (tj. różnica pomiędzy ofertami K/S)

Cytat :

3. Załóżmy że jutro indeks otworzy się na 3500 pkt i załóżmy, że kupiłem S-kę na FW20H8 po 3533pkt przed sesją(między 9.00-9.30). Chcę sprzedać zaraz po otwarciu po 3500 jaką mam gwarancję że pójdzie po 3500 pkt. (aktualna wycena) skoro są takie rozrzuty w limicie kupna i sprzedaży?
sprzedasz po wycenie właściwej dla instrumentu pochodnego, wartość indeksu WIG20 nie ma tu nic do rzeczy (tzn. ma ale tylko w dniu 3 wiedźm, czyli w dniu wygasania kontraktów)

Cytat :

4. Czy jest jakiś system transakcyjny coby można było sobie poćwiczyć kupownie na sucho?

nie mam pojęcia - może ktoś pomoże?
Powrót do góry Go down
https://ufoforum.forumotion.com
Gość
Gość




Pytania o kontrakty Empty
PisanieTemat: Re: Pytania o kontrakty   Pytania o kontrakty EmptyWto 28 Sie 2007, 22:36

różnica miedzy kontraktem a indeksem to tzw baza, moze byc ujemna zerowa lub dodatnia, zależy od sentymentu na rynku i od dywidend bo są one odejmowane od kursu akcji a więc zdejmuja częśc pkt z indeksu np w tym roku seria wygasajaca w czerwcu miała duza ujemna baze ( kurs kontraktów był notowany sporo nizej niz indeks) z powodu wysokiej dywidendy KGHMu która zdjęła ok 45 pkt z indeksu, ale w tym samym czasie seria wrześniowa z tego co pamietam nie maiła tak ujemnej bazy, podobna sytuacja jest w przypadku kontraktów na akcje , kiedy tpsa wypłacała dywuidende kurs oscylował w okolicy 22zł ale kontrakty były tańsze o 1,5 zł bo tyle mniej więcej bylo dywidendy,a wiadomo że do kontraktów nie przysługuje prawo do dywidendy
Powrót do góry Go down
Goś?
Gość




Pytania o kontrakty Empty
PisanieTemat: Re: Pytania o kontrakty   Pytania o kontrakty EmptyWto 28 Sie 2007, 22:38

Dzień 3 wiedźm ehehe brzmi jak horror. Twisted Evil Skąd ta nazwa?
Powrót do góry Go down
Gość
Gość




Pytania o kontrakty Empty
PisanieTemat: Re: Pytania o kontrakty   Pytania o kontrakty EmptyWto 28 Sie 2007, 22:45

trzy wiedźmy to nazwa 3 dni przed wygaśnieciem serii , najbliższe to przed 21 września , bierze się to z tego że w tych dniach następuje rollowanie pozycji ( czyli zamiana na następna serie ) a reszta jest rozliczana, wtedy to na ok 3 dni przed wygaśnieciem wyrównują się obroty na seriach wygasającycej i następującej, a wiedźmy dlatego że często jest to okres cudów
Powrót do góry Go down
chudy mis
Admin
Admin



Liczba postów : 4704
Registration date : 27/08/2007

Pytania o kontrakty Empty
PisanieTemat: Re: Pytania o kontrakty   Pytania o kontrakty EmptyWto 28 Sie 2007, 22:50

w uzupelnieniu :

istnieja systemy transakcyjne gdzie handlujemy wedlug ceny indeksu,
a nie kontraktu terminowego
akwila zdaje sie tak gra, chyba na platformie xtb (?)
Powrót do góry Go down
Goś?
Gość




Pytania o kontrakty Empty
PisanieTemat: Re: Pytania o kontrakty   Pytania o kontrakty EmptySro 29 Sie 2007, 00:10

Załóżmy że będzie wielka padaka na WIG20 ( taka jaka będzie dziś rano Razz ) i 95% ludzi na kontraktach chce na S-ki. I tak przez cały dzień. Czy w takiej sytacji będą problemy z wejściem na kontrakt? Słyszałem że kontrakty to gra o sumie zerowej. Czy więc te 5% będzie dawcami całego kapitału??
Powrót do góry Go down
chudy mis
Admin
Admin



Liczba postów : 4704
Registration date : 27/08/2007

Pytania o kontrakty Empty
PisanieTemat: Re: Pytania o kontrakty   Pytania o kontrakty EmptySro 29 Sie 2007, 00:15

mike napisał:
Załóżmy że będzie wielka padaka na WIG20 ( taka jaka będzie dziś rano Razz ) i 95% ludzi na kontraktach chce na S-ki. I tak przez cały dzień. Czy w takiej sytacji będą problemy z wejściem na kontrakt? Słyszałem że kontrakty to gra o sumie zerowej. Czy więc te 5% będzie dawcami całego kapitału??

eSek i eLek musi byc w kazdej chwili tyle samo bo konktrakty to zaklady wzajemne
Gdyby byla na prawde wielka padaka (lub korba), to przewodniczacy sesji moze zawiesic obrot, aby inwestorzy ochloneli i ustalana jest cena procedura z fiksingu,po czym obrot powinien byc wznowiony
W czwartek gdy byl mini-krach zawieszono bodaj fw40
Powrót do góry Go down
SzFagier
Admin
Admin
SzFagier


Liczba postów : 5190
Registration date : 27/08/2007

Pytania o kontrakty Empty
PisanieTemat: Re: Pytania o kontrakty   Pytania o kontrakty EmptySro 29 Sie 2007, 00:41

Alek napisał:
trzy wiedźmy to nazwa 3 dni przed wygaśnieciem serii , najbliższe to przed 21 września , bierze się to z tego że w tych dniach następuje rollowanie pozycji ( czyli zamiana na następna serie ) a reszta jest rozliczana, wtedy to na ok 3 dni przed wygaśnieciem wyrównują się obroty na seriach wygasającycej i następującej, a wiedźmy dlatego że często jest to okres cudów

to jest niestety nieprawda
trzy wiedźmy to piątek, w którym wygasają instrumenty pochodne a trzy wiedźmy bo:
I wiedźma: kontrakty na indeks
II wiedźma: opcje na indeks
III wiedźma: kontrakty na akcje
Powrót do góry Go down
Retsjam




Liczba postów : 224
Registration date : 28/08/2007

Pytania o kontrakty Empty
PisanieTemat: Re: Pytania o kontrakty   Pytania o kontrakty EmptyNie 02 Wrz 2007, 13:13

Na sucho można np. pograć tutaj
http://euro.bankier.pl/portfolio/konkurs_about.html
Wystarczy się zarejestrować i można grać
Powrót do góry Go down
Goś?
Gość




Pytania o kontrakty Empty
PisanieTemat: baza   Pytania o kontrakty EmptyNie 02 Wrz 2007, 16:05

Dodam tylko, ze w Polsce przyjelo sie (w przeciwienstwie do "Zachodu") odwrotne rozumienie bazy, wiec nalezy o tym nie zapominac czytajac literature chocby anglojezyczna.

indeks>futy
W Polsce: baza ujemna
Na Zachodzie: baza dodatnia.

I analogicznie w przeciwna strone.
Powrót do góry Go down
Gość
Gość




Pytania o kontrakty Empty
PisanieTemat: Re: Pytania o kontrakty   Pytania o kontrakty EmptyPon 03 Wrz 2007, 20:38

A jeśli chodzi o arbitraż - to przy jakiej bazie należy się spodziewać sypania koszykami? Very Happy
Powrót do góry Go down
Gość
Gość




Pytania o kontrakty Empty
PisanieTemat: Re: Pytania o kontrakty   Pytania o kontrakty EmptyPon 03 Wrz 2007, 23:25

SzFagier napisał:
Alek napisał:
trzy wiedźmy to nazwa 3 dni przed wygaśnieciem serii , najbliższe to przed 21 września , bierze się to z tego że w tych dniach następuje rollowanie pozycji ( czyli zamiana na następna serie ) a reszta jest rozliczana, wtedy to na ok 3 dni przed wygaśnieciem wyrównują się obroty na seriach wygasającycej i następującej, a wiedźmy dlatego że często jest to okres cudów

to jest niestety nieprawda
trzy wiedźmy to piątek, w którym wygasają instrumenty pochodne a trzy wiedźmy bo:
I wiedźma: kontrakty na indeks
II wiedźma: opcje na indeks
III wiedźma: kontrakty na akcje

zgadza się, mało tego, o ile dobrze pamiętam w marcu poprawiał mnie opcjoner, niestety juz tak mam ze jak coś mi się we łbie utrwali to nie ma zmiłuj;
Powrót do góry Go down
Goś?
Gość




Pytania o kontrakty Empty
PisanieTemat: LOP   Pytania o kontrakty EmptyCzw 06 Wrz 2007, 21:23

wytłumaczcie mi co to jest LOP i z czym się to je?
Powrót do góry Go down
SzFagier
Admin
Admin
SzFagier


Liczba postów : 5190
Registration date : 27/08/2007

Pytania o kontrakty Empty
PisanieTemat: Re: Pytania o kontrakty   Pytania o kontrakty EmptyCzw 06 Wrz 2007, 21:49

całkiem serio
LOP to Liczba Otwartych Pozycji, czyli liczba zakładów na kontraktach /liczba par L i S bo żeby powstał 1 LOP potrzebna jest 1 L i 1S/ w danej chwili...

żartobliwie
LOP w wersji UFO to Leszcze Oraz Potentaci, czyli miernik zajętych pozycji Leszczy giełdowych wobec pozycji zajętych przez rekiny giełdowe...
Powrót do góry Go down
Goś?
Gość




Pytania o kontrakty Empty
PisanieTemat: mike   Pytania o kontrakty EmptyPią 07 Wrz 2007, 22:58

1. Zakładam sytuacje z totalną zwałą. W pierwszym dniu następuje zawieszenie notowań na dolnym dopuszczalnym limicie zmiany ceny.
Czy w drugim dniu po odblokowaniu cena otwarcia to jest ten dolny dopuszczalny limit ceny?

2. Kontrakt FW20U7 wygasa we wrześniu. Dokładnie którego dnia to sie dzieje i skąd mogę wziąć tą informację?
Powrót do góry Go down
Sponsored content





Pytania o kontrakty Empty
PisanieTemat: Re: Pytania o kontrakty   Pytania o kontrakty Empty

Powrót do góry Go down
 
Pytania o kontrakty
Powrót do góry 
Strona 1 z 2Idź do strony : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» kontrakty na akcje
» Technicznie o kontraktach - pytania
» Systemy KYDO - pytania
» UFO - 01.09.2007
» czy sa kontrakty na funta brytyjsiego na GPW?

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Uniwersytet Futures i Opcji  :: FAQ & P.U.P.A.-
Skocz do: