Uniwersytet Futures i Opcji
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.
Uniwersytet Futures i Opcji

pod kierownictwem prof. SzFagra
 
IndeksIndeks  PortalePortale  SzukajSzukaj  Latest imagesLatest images  RejestracjaRejestracja  Zaloguj  

 

 Automatyczny trading

Go down 
+4
myst
gagi19641
betonowe_buty
chudy mis
8 posters
Idź do strony : Previous  1, 2
AutorWiadomość
Gość
Gość




Automatyczny trading - Page 2 Empty
PisanieTemat: Re: Automatyczny trading   Automatyczny trading - Page 2 EmptyWto 29 Sty 2008, 22:34

wredniah napisał:

...
Mimo wszystko ja najpierw zadzwonię do IPOPEMA - po pierwsze po co wyważać otwarte drzwi a po drugie to w sieci znalazłem sporo kodu pracującego z tym protokołem (FIX).

Z tego co widzę na ich stronie, to piszą wyłącznie o "krajowych i zagranicznych klientach instytucjonalnych". Ale zapytać zawsze warto...
Powrót do góry Go down
wredniah
Gość




Automatyczny trading - Page 2 Empty
PisanieTemat: Re: Automatyczny trading   Automatyczny trading - Page 2 EmptySro 30 Sty 2008, 21:36

Cytat :
Z tego co widzę na ich stronie, to piszą wyłącznie o "krajowych i zagranicznych klientach instytucjonalnych". Ale zapytać zawsze warto...

"USŁUGI

Oferta IPOPEMA Securities w zakresie obrotu instrumentami finansowymi adresowana jest zarówno do osób fizycznych, jak i prawnych i obejmuje:

* przyjmowanie i przekazywanie zleceń nabycia lub zbycia maklerskich instrumentów finansowych;
* wykonywanie zleceń, o których mowa powyżej, na rachunek dającego zlecenie; "

To z ich strony
Powrót do góry Go down
chudy mis
Admin
Admin



Liczba postów : 4704
Registration date : 27/08/2007

Automatyczny trading - Page 2 Empty
PisanieTemat: Re: Automatyczny trading   Automatyczny trading - Page 2 EmptySro 30 Sty 2008, 22:27

witam

dzis rozmawialem z przedstawicielem EFIX Polska

1) automatyczny trading dla zwyklych smiertelniow jest mozliwy tylko na FOREX
(byla opcja na wszystko ale wylaczyli bo klienci skladali ponoc duzo rekamacji, ze mialo kupic a nie kupilo itp)
w tej wersji zalezni jestesmy od tego, czy nasz komputer dycha i czy lacze interentowe istotnie nas łączy gdyz wszystkie zlecenia ida z naszej maszyny

2) od konta ze 100 000$ udostepniane jest API, wtedy wszystko dziala na ich serwerach

opcja 1) dziala ponoc na rachunku demo, zamierzam wyprobowac

pozdr
Powrót do góry Go down
wredniah
Gość




Automatyczny trading - Page 2 Empty
PisanieTemat: Re: Automatyczny trading   Automatyczny trading - Page 2 EmptyCzw 31 Sty 2008, 20:22

Cytat :
Ale po co mi potrzebny klucz publiczny ??

Podsluchujesz snifferem dane niezaszyfrowane, ale żeby wysłac cos do ich serwera to juz bedziesz to musiał zaszyfrowac...
Powrót do góry Go down
RJ

RJ


Liczba postów : 652
Registration date : 12/12/2007

Automatyczny trading - Page 2 Empty
PisanieTemat: Re: Automatyczny trading   Automatyczny trading - Page 2 EmptySob 23 Lut 2008, 18:38

WigWestor napisał:

Dokładnie, korzystam z POSTa.

Wszystkie dane mam ze sniffera. Cudowne narzędzie. Widać wszystko jak na dłoni, nawet przesyłane ciasteczka.

Jak poskładam do kupy to co mam, to wyślę fragment kodu.

Re: WigWestor
A jak podpiac tego IEWatch'a pod NOL'a z wbk ?
otwiera sie jako osobne okno i sniffer tej aplikacji nie lapie tylko przegladarke. A mnie interesuje wlasnie podpiecie sie pod notowania.
DDE w wbk poki co jesio nie ma wiec na razie probuje sie chwycic sniffera.

pozdrawiam
Powrót do góry Go down
Gość
Gość




Automatyczny trading - Page 2 Empty
PisanieTemat: Re: Automatyczny trading   Automatyczny trading - Page 2 EmptySob 23 Lut 2008, 21:01

RJ napisał:
WigWestor napisał:

Dokładnie, korzystam z POSTa.

Wszystkie dane mam ze sniffera. Cudowne narzędzie. Widać wszystko jak na dłoni, nawet przesyłane ciasteczka.

Jak poskładam do kupy to co mam, to wyślę fragment kodu.

Re: WigWestor
A jak podpiac tego IEWatch'a pod NOL'a z wbk ?
otwiera sie jako osobne okno i sniffer tej aplikacji nie lapie tylko przegladarke. A mnie interesuje wlasnie podpiecie sie pod notowania.
DDE w wbk poki co jesio nie ma wiec na razie probuje sie chwycic sniffera.

pozdrawiam

No to jest problem, bo NOL uruchamia się jako osobny proces i to w dodatku niezwiazany z przeglądarką, dlatego IEWatch tutaj nie pomoze. A inny sniffer nie rozkoduje z zewnatrz https bez znajomosci klucza prywatnego. Trzeba znalezc inny sposob Smile
Powrót do góry Go down
Gość
Gość




Automatyczny trading - Page 2 Empty
PisanieTemat: Re: Automatyczny trading   Automatyczny trading - Page 2 EmptyPią 07 Mar 2008, 21:09

WigWestor napisał:
Jedyny problem to to, że nie można jednocześnie korzystać z epromaka w czasie gdy automat jest podłączony, bo tylko jedna "osoba" może być zalogowana na własne konto.

Otwieram ePromaka na kompie stacjonarnym i na laptopie równocześnie na ten sam login i nie mam problemu (DIBRE).

Jednak taki dostęp jest podatny na uaktualnienia protokołu, przy okazji nowszych wersji programu. Pewnego ranka może się okazać że program przestał się rozumieć z serwerem.

Pozdrawiam.
Rafał Wysocki
Powrót do góry Go down
Gość
Gość




Automatyczny trading - Page 2 Empty
PisanieTemat: Re: Automatyczny trading   Automatyczny trading - Page 2 EmptyPią 07 Mar 2008, 21:30

Odzielnie bo będzie o danych:

Wszystkie rozwiązania z pobieraniem danych tu cytowane opierają się na zawodnym kliencie. Używam np. statica SDG na dwóch komputerach równocześnie i niestety od czasu do czasu się rozłączają lub zawieszają - conajmniej 2-3 razy w tygodniu. Wcześniej miałem program, który w ePromaku robił non-stop OCR ekranu i co 5 sekund "czytał" wartości, ilości, czas itp. - ePromak też zawiesza się ze 2 razy w tygodniu i wtedy automat nie żyje.
Ale:

Statica oferuje dostęp do danych przez API (wiem bo mi odpowiedzieli). Nie ma tego chyba w ich ofercie na www. Kosztuje to jeżeli dobrze pamiętam 1000 netto, ale daje pełną kontrolę nad przepływem danych i odnawianiem połączenia. Jest to dostęp do wszystkiego (+ pełny arkusz zleceń). Poza tym można by uciec na linuxa.

I tu wychodzi drugi problem niezawodności:
Budowanie automatu na neostradzie/kablówce itp. to niestety nieporozumienie. Za ~200-300 pln lepiej wziąć serwer w theplanet z 99,99% uptime i na nim wszystko postawić - winows/linux do wyboru. A jeszcze lepiej (tak planuję) 1 w theplanet (USA) i jeden w europie. Serwery non-stop rozmawiają ze sobą, informując się że żyją. Nawet jak sie podstawowy wyłoży, zapasowy po ~ 1 minucie może przejąć jego funkcje. W sumie koszt utrzymania 1220zł dane dla 1 serwera, około 120zł dane dla kolejnego serwera i około 600 zł same serwery.
Do 2000 miesięcznie to nie jest mało, ale nie trzeba myśleć nad tym czy dostawcy internetu ktoś nie ukradł kabla, czy pralka nie wywali mi bezpiecznika kiedy mnie nie ma w domu itp.

Oczywiście jak jest budowa systemu to i tak trzeba nad nim trochę posiedzieć i może być w domu, ale potem? On przecież ma zarabiać.

Pozdrawiam
Rafał Wysocki

Wspaniale że jesteście ludźmi których ten temat interesuje.
Nie mam jeszcze automatu (niestety brak API do maklera), ale już składam klocki. Chętnie będe się wymieniał doświadczeniami.
Powrót do góry Go down
Gość
Gość




Automatyczny trading - Page 2 Empty
PisanieTemat: Re: Automatyczny trading   Automatyczny trading - Page 2 EmptySob 08 Mar 2008, 21:23

wysockr napisał:
WigWestor napisał:
Jedyny problem to to, że nie można jednocześnie korzystać z epromaka w czasie gdy automat jest podłączony, bo tylko jedna "osoba" może być zalogowana na własne konto.

Otwieram ePromaka na kompie stacjonarnym i na laptopie równocześnie na ten sam login i nie mam problemu (DIBRE).

Jednak taki dostęp jest podatny na uaktualnienia protokołu, przy okazji nowszych wersji programu. Pewnego ranka może się okazać że program przestał się rozumieć z serwerem.

Pozdrawiam.
Rafał Wysocki

Owszem, też to zauważyłem. Jakiś czas temu była blokada, ale widzę że coś zmienili.

Dostęp jest wprawdzie podatny na zmianę protokołu, ale nie wydaje mi się to na chwilę obecną jakimś szczególnym problemem. Oprogramowania raczej nie aktualizują zbyt często - mniejsza o to czy to dobrze czy źle. Poza tym program sam powinien na bieżąco monitorować połączenie i zgłaszać ewentualne problemy np. przez SMS.

wysockr napisał:
...
I tu wychodzi drugi problem niezawodności:
Budowanie automatu na neostradzie/kablówce itp. to niestety nieporozumienie. Za ~200-300 pln lepiej wziąć serwer w theplanet z 99,99% uptime i na nim wszystko postawić - winows/linux do wyboru. A jeszcze lepiej (tak planuję) 1 w theplanet (USA) i jeden w europie. Serwery non-stop rozmawiają ze sobą, informując się że żyją. Nawet jak sie podstawowy wyłoży, zapasowy po ~ 1 minucie może przejąć jego funkcje. W sumie koszt utrzymania 1220zł dane dla 1 serwera, około 120zł dane dla kolejnego serwera i około 600 zł same serwery.
Do 2000 miesięcznie to nie jest mało, ale nie trzeba myśleć nad tym czy dostawcy internetu ktoś nie ukradł kabla, czy pralka nie wywali mi bezpiecznika kiedy mnie nie ma w domu itp.
...

Zgadzam się, że docelowo automat powinien być na serwerze - tak jest fajnie i przyjemnie. Jednak nikt nie wypuszcza od razu automatu na głęboką wodę bez okresu przygotowania i dokładnego sprawdzenia. Jednak nie do końca widze potrzebę 99.9% uptime'u i tych 2000 miesięcznie. Nawet jak serwer będzie miał awarię powiedzmy raz na miesiąc, a grany system będzie dobrze zarządzał kapitałem, to nic się nie stanie jak stracimy na stopie z powodu niezrealizowanego zlecenia. Równie dobrze biuro może przestać działać na kilka godzin i grając ręcznie też stracilibyśmy. Druga sprawa czy system zarobi na koszty serwera, zwłaszcza jeśli zacznie nagle wtapiać. Osobiście wystarczyłby mi średnio tani serwerek z Javą na pokładzie.

wysockr napisał:
...
Oczywiście jak jest budowa systemu to i tak trzeba nad nim trochę posiedzieć i może być w domu, ale potem? On przecież ma zarabiać.
...

Potem też trzeba nad nim siedzieć. Nie można takiego systemu zostawić samopas, trzeba go ciągle monitorować i udoskonalać, bo systemy się "starzeją".
Powrót do góry Go down
myst




Liczba postów : 282
Registration date : 04/10/2007

Automatyczny trading - Page 2 Empty
PisanieTemat: Re: Automatyczny trading   Automatyczny trading - Page 2 EmptyPią 08 Sie 2008, 23:14

Zamieszczam link do programowego autotradingu. Przeznaczony tylko i wyłącznie dla klientów DM BOŚ i działa tylko dla kontraktu FW20U8.
W dniu wygasania zostanie to zmienione (i być może rozszerzone o inne instrumenty). Jeśli oczywiście będą zainteresowani.
Program jest prosty do bólu i nie sprawuje pełnej kontroli nad transakcjami.
Zamieszczam go, bo ciekaw jestem jaki będzie odzew. Na razie to wersja mocno testowa.
Pomijając jego funkcje autotradingu, dobrze nadaje się do szybkiego składania zleceń - nie ma wielu wad systemu Bossy.

Oto link, mam nadzieję, że zadziała Smile

http://www.wrzuta.pl/pliki/a6j0lr0RP0/transbossa

Bardziej szczegółowy opis dołączony do programu.
Czekam na uwagi i raporty o błędach na priva.
Powodzenia Smile
Powrót do góry Go down
Raf
Gość




Automatyczny trading - Page 2 Empty
PisanieTemat: Re: Automatyczny trading   Automatyczny trading - Page 2 EmptyNie 31 Sie 2008, 10:28

Mam pytanie - dlaczego nie monitorujesz stanu zleceń? Jest to problem techniczny, z którym sobie nie poradziłeś, czy po prostu nie potrzebujesz tej funkcjonalności?

Pytam, bo przymierzam się do własnego programu i staram się rozpoznać problemy, które mnie czekają.

Pozdrawiam,
Rafał
Powrót do góry Go down
myst




Liczba postów : 282
Registration date : 04/10/2007

Automatyczny trading - Page 2 Empty
PisanieTemat: Re: Automatyczny trading   Automatyczny trading - Page 2 EmptyNie 31 Sie 2008, 14:01

Raf napisał:
Mam pytanie - dlaczego nie monitorujesz stanu zleceń? Jest to problem techniczny, z którym sobie nie poradziłeś, czy po prostu nie potrzebujesz tej funkcjonalności?

Pytam, bo przymierzam się do własnego programu i staram się rozpoznać problemy, które mnie czekają.

Pozdrawiam,
Rafał

To nie problem, na razie nie mam czasu żeby to zrobic porządnie.
A ponieważ, w tej chwili jeszcze z autotradingu nie korzystam, to nie boli mnie ten brak Smile

BTW Pod jakie biuro piszesz? Bo jeśli pod BOŚ to polecam to rozwiązać poprzez przeglądarkę tak jak u mnie, w innym przypadku trzeba obsłużyć dodatkowe procedury kontrolujące połączenie z biurem.
No i ma to tę zaletę, że można równolegle korzystać prawie ze wszystkich funkcjonalności oryginalnego serwisu.

pozdro
Powrót do góry Go down
myst




Liczba postów : 282
Registration date : 04/10/2007

Automatyczny trading - Page 2 Empty
PisanieTemat: Re: Automatyczny trading   Automatyczny trading - Page 2 EmptyPon 26 Sty 2009, 10:33

Widzę, że dawno nikt tu nie zaglądał.
Ostatnio trochę pracowałem nad automatycznym tradingiem i znów pojawił się problem jak nadzorować zdalnie pracę programu.
Jak już wyżej koledzy zauważyli, najlepiej byłoby uruchomić system na zewnętrznym "niezawodnym" serwerze.
Ale to drogie rozwiązanie.
Chwilowo pozostaje więc według mnie, powiadamianie smsem.
Są dwa wyjścia:
a) poprzez bramkę sms - potrzebny dostęp do internetu
b) bezpośrednio z telefonu komórkowego - wystarczy być w zasięgu sieci.

Oba rozwiązania testowałem i przychylam się do tego drugiego (można oba na raz).
Tania komórka, prosty programik + 5-20zł/m-c za doładowania (jeśli na kartę) i mamy powiadamianie Very Happy
Można też w ten sposób sterować aplikacjami.
Jeśli ktoś jest zainteresowany źródłem na testowy program, to proszę o wiadomość na priva. W sieci też można sporo tego znaleźć.
Powrót do góry Go down
blackboxer

blackboxer


Liczba postów : 7
Location : Holandia
Registration date : 08/06/2011

Automatyczny trading - Page 2 Empty
PisanieTemat: Re: Automatyczny trading   Automatyczny trading - Page 2 EmptyCzw 16 Cze 2011, 16:11

Czyżby temat umarł śmierćią naturalną?

Opis mojego systemu:

1).
Handluję z Holandii, bo tu mieszkam. W zasadzie tylko instrumentami TURBO (podobno nie ma ich jeszcze w Polsce – coś jak „Lewarowane Certyfikaty”).
Od razu zaznaczam, że nie znam się na Polskim rynku.
Pytałem o nie tutaj: http://www.stockwatch.pl/forum/default.aspx?g=posts&t=2688

2).
Platformę napisałem sobie sam. Delphi, core >100k linii, z “osprzętem” tj: DM (Data Miner), Data Post Processing, Overview Server, Vault Server, Moduł Analiz, Sim Server + Sim Slave (spread computing) + moduly testowe (DUnit), razem będzie pewnie >400k linii. (4 lata pracy).

3).
Dane zczytuję samemu (dedykowany komp z aplikacją DM (Data Miner)) z częstotliwością 4s (można by jeszcze troche przyspieszyć ale broker u którego mam konto nie dostarcza ich o wiele szybciej, nie udostępnia też API (Application Programing Interface) więc napisałem własny.
Dziennie daje to ok 8000 próbek danych (Level2) czyli Ask/Bid i cała reszta. Zakładając 250 dni w roku = 2 mln próbek / rok.

4).
Z jednego konta brokerskiego system może „kontrolować/śledzić” 50 instrumentów.

5).
Instrumenty na których gram mają spread w EUR (prowizja zawsze stała = 10 EUR od transakcji bez wzgledu na kwotę)
- index AEX – spread = 0.01 EUR
- złoto – spread = 0.05 EUR
- Forex (EUR/USD) – spread = 0.03 EUR

6).
Do symulacji używam obliczeń rozproszonych, jeden procesor(rdzeń) = jeden wątek(SIM slave) (1 mikroprocessor - four core multi thread = 8 SIM Slave’ów).
Symuluję zawsze 3 (a nie dwa parametry) bo wymyśliłem sobie jak zobrazować 4 wymiary na ekranie PC-ta :-).
Przykładowo dla rozdzielczości 25 (powiedzmy EMA_slow z okresem od 20..45, oraz EMA_fast 5..30 – step co 1 ) i jakiś trzeci parametr z rozdzielczością 10 ==> 25 x 25 x 10 kombinacji = 6250 kombinacji
Trzeba to przepuścić przez próbki testowe (ja na przykład używam ok 200 dni LONG jako serię testową do optymalizacji, oraz 200 dni SHORT jako Out Of Sample do weryfikacji) daje to 6250 kombinacji x 2.000.000 probek = 12,5 mld ciężkich obliczeń zmienno przecinkowych – a to przecież tylko trzy parametry – dlatego potrzeba obliczeń rozproszonych.

7).
Nie ma zewnętrznego języka programowania strategii. Są za to GENy, wraz z ich parametrami, (nie zaprogramowałem jeszcze genetycznego algorytmu selekcji genów, chromosomów itp, ale platforma jest do tego gotowa), RMS (Risk Managemet System) ze stop-loss’ami, MMS (Money Management System) z trailing stopami, itp, TMS (Time management System), żeby np nie kupować zaraz przed i po otwarciu NYSE albo z innych powodów.

Cool.
Symulator uwzglednia czasy opóźnień w dostarczaniu zlecenia SYSTEM – BROKER – EXCHANGE, uwzględnia czas potwierdzenia wykonania zlecenia, i uwzględnia ewentualną konieczność operacji REJECT przy skokach cenowych. Można symulować PRICE SHOCK.

9).
Oczywiście w trybie REAL system potrafi obsługiwać zlecenia zrealizowane częściowo (BTW: to ciężki kawałek chleba).

10).
Start sesji i urzymanie sesji aktywnej zapewnia moduł HW - przerobiony loger plus karta IO/USB

11).
Nie mam jeszcze zabezpieczenia przed „falsh crash” (nie wiem jak to zrobić) , ale Amerykanie wprowadzili „watch doga”, mam nadzieję, że Holendrzy i Polacy też :-)

Przetestowałem do tej pory sporo różnych strategii, i jak na razie jestem „sceptycznym optymistą” :-)

Zaraz przedstawię „hard data”, ale od razu powiem tak:
a). Symulacje są optymistyczne jeśli chodzi o index (jak gram na AEX’ie).
b). O wiele mniej jeśli chodzi o złoto (prawie zero)
c). Najgorzej jest z Forexem – bardzo źle, kompletny brak zbieżności w Out Of Sample.

Innych instrumentów nie symulowałem (jeszcze).

Performance: (symulacja)
Nie testowałem w REALU.

(Niestety wskaźniki moje własne – i tylko te, które bywają mi potrzebne). Liczone trochę po „chińsku” - nie chcę się rozpisywać dlaczego. System obraca stałą ilością instrumentów = 3000 sztuk. Przy średniej wartości instrumentu = 1,50 EUR, kapitał obrotowy to ok 4500 EUR.

AEX LONG – 223 dni
Zysk brutto po 223 dniach = 8260 EUR (wszystkie prowizje wzięte pod uwagę)(ale przed ewentualnym opodatkowaniem)
Średnio/dziennie 37,04 EUR
DrawDown = -30 EUR (maksymalny pewnie gdzieś będzie większy ale go nie liczę)
Number of trades: 60 (buy/sell)
Profitable trades: 55,77%
Profitable days: 56%
Fitness Function: 5963.1 (ale liczona moim własnym sposobem więc nic nie powie)

Automatyczny trading - Page 2 Screenhunter213

Out of Sample
AEX SHORT – 219 dni (mniej dni bo czasem jakiś Turbasek się „przekręci” zaraz po rozpoczęciu sesji – wtedy nie ma co symulować).
Zysk brutto po 219 dniach = 2960 EUR (wszystkie prowizje wzięte pod uwagę)(ale przed ewentualnym opodatkowaniem)
Średnio/dziennie 13,52 EUR
DrawDown = 0 EUR (maksymalny pewnie gdzieś będzie większy ale go nie liczę)
Number of trades: 69 (buy/sell)
Profitable days: 47%
Profitable trades: 45%
Fitness Function: 4737,2 (ale liczona moim własnym sposobem więc nic nie powie)

Automatyczny trading - Page 2 Screenhunter212

Ciekawe czy jeszcze ktoś się tym zajmuje w Polsce.
Powrót do góry Go down
Sponsored content





Automatyczny trading - Page 2 Empty
PisanieTemat: Re: Automatyczny trading   Automatyczny trading - Page 2 Empty

Powrót do góry Go down
 
Automatyczny trading
Powrót do góry 
Strona 2 z 2Idź do strony : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» mt4 automatic trading
» WARNING against RUN trading method
» MICHU TRADING SYSTEM!
» MICHU TRADING SYSTEM!
» MICHU TRADING SYSTEM!

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Uniwersytet Futures i Opcji  :: Systemy FW-
Skocz do: