Uniwersytet Futures i Opcji
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.
Uniwersytet Futures i Opcji

pod kierownictwem prof. SzFagra
 
IndeksIndeks  PortalePortale  SzukajSzukaj  Latest imagesLatest images  RejestracjaRejestracja  Zaloguj  

 

 UFO - 18-19.09.2010 - weekend

Go down 
+29
filip
kydo
Cris
Damian
wredniaha
delphia
Huntero
Stavros
tarzan
martin
SYLWESTER
IronFX
Jones
W stronę słońca :)
fabularasa
Reser
www
Antek
EX
nomad
jj
Dave
Małolat
barany
kaczor
przemak
barura
betonowe_buty
inwestor
33 posters
Idź do strony : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
AutorWiadomość
kaczor




Liczba postów : 19718
Age : 45
Registration date : 07/05/2009

UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 Empty
PisanieTemat: Re: UFO - 18-19.09.2010 - weekend   UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 EmptyNie 19 Wrz 2010, 18:02

Małolat napisał:
EX napisał:
inwestor napisał:
EX napisał:
Antek napisał:
inwestor napisał:
EX napisał:
Nasi starsi bracia w wierze pokazują nam przebieg sesji na naszym grajdole Wink






Niezła korba się szykuje od nowej serii
Koniec miesiąca, koniec kwartału
Fundy a co za tym idzie ich zarządzający kiedyś muszą wziąć większą premie Wink

Fajnie, że wreszcie masz bycze nastawienie.

Czyli zbliża się korekta nie duża bo nie duża ale zawsze Smile
Czyli w poniedziałek Hook trade Wink

Kurcze
Cieszy mnie że tak znakomite osobistości jak Ex i karnak uznały moją antywskaźnikowość
A to co napisał Ex jest najbardziej prawdopodobne
Zarabianie jest proste
A pisać każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej ale nie o to chodzi jak co komu wychodzi
Ważne żeby kasa na depo się zgadzała i przyrastała Wink

Właśnie pracuje nad nowym wpisem, dlatego Inwestor nie traktuje tego w takich kategoriach, po prostu mamy w bagażniku, na przyczepce i kilka tirów byczka na pace to daleko nie pojedzie z takim sentymentem Laughing

- krótkoterminowo - korekta
- średnioterminowo - UP
Myślałem że się nigdy nie doczekam tego S spod klawiatury EXa Wink
Az pojdzie dobra korekta na 700 punktow i wszystko co przez 2 lata ustukali mozolnie pojdzie w pizdu w tydzien jak juz w poprzedniej duzej hossie bywalo;)
Powrót do góry Go down
tarzan
UFOTrader Senior
UFOTrader Senior



Liczba postów : 11355
Registration date : 16/09/2007

UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 Empty
PisanieTemat: Re: UFO - 18-19.09.2010 - weekend   UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 EmptyNie 19 Wrz 2010, 18:03

Cris napisał:
Witam,
zamiast fantazjować na temat wzrostów proponuję popatrzeć na nasze spółki z wig20
ciekaw jestem, którymi spółkami zrobimy wzrosty???

banki-kosmicznie drogie.
pzu-skończona struktura plus dywergencja.
tp-wiadomo
kgh-idzie razem z surowcem.

jedyna możliwość-arbitraż.
na dodatniej bazie pojadą 50-100pkt i koniec wzrostów.
pozdr.
właśnie to zrobiłem dzisiaj w nocy Smile
Powrót do góry Go down
tarzan
UFOTrader Senior
UFOTrader Senior



Liczba postów : 11355
Registration date : 16/09/2007

UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 Empty
PisanieTemat: Re: UFO - 18-19.09.2010 - weekend   UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 EmptyNie 19 Wrz 2010, 18:30

Myślę, że wszyscy mają świadomość, że jeżeli to jest III fala hossy to wyjeżdżamy na tej fali powyżej 3900;
ciekawe, czy ta świadomość jest u Antosia i Ex'a? scratch
i czy oni w to wierzą - ja tak, ale nie mam pewności, że to III fala hossy lol!
oni pewnie tę pewność posiadają, skoro nie ma sygnałów sprzedaży wogóle...

znaczy się, jazda będzie przednia, coś na hasło kaczora w którąś ze stron

jutro powinna być jakaś walka przy lokalnych szczytach, jak na początek nowej serii mamy dość pokaźną moc LOPową.
Powrót do góry Go down
Stavros

Stavros


Liczba postów : 253
Registration date : 04/02/2010

UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 Empty
PisanieTemat: Re: UFO - 18-19.09.2010 - weekend   UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 EmptyNie 19 Wrz 2010, 18:41

Sztukmistrz z Lublina napisał:




ad.statystyki z MT4. Badzmy powazni... to nie sa powazne statystyki ani narzedzie. takie informacje to sie wyciaga z Matasa, Amibrokera albo z Excela

Owszem, nie są bardzo poważne, ale w porównaniu z tylko i wyłącznie CRR na "normalnym" rachunku dotyczącym fW20 to i tak jest to znakomite narzędzie. Uzyskanie interesujących mnie wyników z Excela wymaga albo ręcznego wklepywania transakcji, albo połączenia API MT4 z API Excela (poprzez chyba OLE czy jakoś tak?). Obecnie nie umiem tego robić, dlatego myślałem że istnieje jakiś sposób na zmianę obliczeń bezpośrednio w MT4.

Sztukmistrz z Lublina napisał:


ad. Viso. fajne ale rownie dobrze mozesz otworzyc painta w za pomoca lini kwadratu kolka i literek zrobic to samo
akurat jesli chodzi o mapowanie procesow to zajmowalem sie tym zawodowo w specjalnych programach, przy ktorych visio to takie narzedie do rysowania. Programy takie maja bazy danych "pod mapami procesow" i mozna pozniej mielic te dane. Visio tylko maluje. Jak PRO w mapowaniu procesow sam siegam po painata i zapisuje sobie mapy. mozna tez notowac w mapach mysli. szczerze to Viso uzywalem w pracy zeby zrobic ladne slajdy do przentacji dla zarzadu zeby "kupili" jakis projekt.


Nie, no bądźmy poważni, wygoda Visio w porównaniu z Paintem to jak kopanie rowu koparką i łopatką dziecięcą. Pomijając samą czynność rysowania, Visio nie tylko maluje. Ma hiperlinki do podprocesów itp. które możesz rozpisywać na odrębnych kartach, kontenery grup procesów, badanie poprawności, i inne użyteczne funkcje - więc nawet nie podejmuje się robić tego co potrzebuję w Paintcie czy Fotoszopie.

Sztukmistrz z Lublina napisał:

ad. "gram zmienną wielkością pozycji zależnie od siły sygnału mojego systemu"
to sie nazywa streowanie do systemu czyli wzmacniasz lub oslabiasz poszczegolny sygnal transakcyjny.
powinno to tez byc operte na przeslankach usystematyzowanych. warto rozpisac taka sciezke decyzyjna w postaci mapy.

No przecież aby to usystematyzować, robię diagram.

Sztukmistrz z Lublina napisał:


ad. "mój styl gry (rozumiany jako coś więcej niż system transakcyjny)"
niestety ale to nie jest sytemowa gra co robisz. problem jest w Tobie bo masz przesadna reakcje lekowa. jest to tak samo szkodliwe jak przesadne kozaczenie.
mysle ze jest to do rozpracowania ale nie w Visio ale z dobrym psychologiem rozumiejacym zagadnienia gry na gieldzie.

1 rynek jest kurewsko trudny
2 bez przewagi nad rynkiem gra oznacza jedynie odroczana smierc
3 przewaga nad rynkiem daje system o dodatniej wartosci oczekwiwanej
4 jesli masz system ( OBEJMUJACY 100% DZIALAN ) o dodatniej wartosci oczekiwanej musisz miec MM realizujujace 2 funkcje
+ zabezpieczenie przed bankrutem
+ powiekszajace zyski w pozytywnych okresach
5 jesli masz system i MM mozesz miec system STEROWANIA SYGNALAMI czyli wzmacnianie i oslabianie poszczegolnych sygnalow
6. musisz rozumiec ( mantra, nalepiej nakleic nad ekranem )
.....

Takze moim zdaniem odpadasz na punkcie 4 na dzis

+ majac nadprzeciwtny lek przed stratami nie grasz 100% systemowo wprowdzajac gre z reki w momencie DD > 5%
+ nie rozumiesz istoty przewagi jaka daje podejscie systemowe nie masz wlasciwego podejscia emocjonalnego do poszczegolnych transakcji

....

mysle ze najwiekszy postep uzyskasz jak zamienisz w 100% algorytm inne podejscie do gry po DD >5%

Nie mam ponadprzeciętnego lęku. Będąc młodszy robiłem rzeczy, które normalny człowiek ogląda w filmach. Wyszedłem żywy z tego burzliwego okresu mojego życia, bo zawsze starałem się eliminować czynniki ryzyka, a ryzyka niemożliwe do uniknięcia starałem się zabezpieczyć opracowaniem wariantów działania na wypadek ich realizacji.

Zostało mi to do dziś. Mam niską skłonność do ryzyka nie ze strachu, ale z przyzwyczajenia eliminacji jak największej ilości czynników ryzyka. I z powodu pamięci, że nie uwzględnianie ryzyka kończy się na stole patologa sądowego. I z powodu doświadczeń, że mój sposób zarządzania ryzykiem świetnie się sprawdził, gdy byłem zarządzającym PE.

Wykładając mi tu teorię o trafności i skuteczności powinieneś wiedzieć, że przy grze day trading (a z tego co napisałeś wiem, że pamiętasz o czym pisaliśmy kilka tygodni temu i na czym polega ogólnie mój system) można sobie pozwolić na ograniczenie DD do 5%. Równanie zwracające wartość oczekiwaną gry danym systemem ma kilka zmiennych, ja akcentuje inne niż ty. Mój system zarabia dzięki wysokiej trafności. Skuteczność jednostkowa transakcji jest niska, ale rekompensowane to jest właśnie wysoką trafnością i wysoką częstotliwością transakcji. Jeśli pojawia się DD 5%, znaczy to, że trafność szwankuje i muszę przeanalizować przyczyny, zamiast bohatersko walczyć bez ogarnięcia sytuacji. Do czasu zrozumienia przyczyn DD i/lub powrotu sytuacji rynkowej do normalności, gram ostrożniej.

Ostrożniej - nie znaczy z lękiem. Po prostu mam obniżony PT i wielkość pozycji. I podświadomie mam to zaplanowane, potrzebuję jednak przelać to do Visio, aby mieć całościowo rozrysowane działania na każdą ewentualność - nie tylko na DD>5%, ale też na jakąkolwiek okoliczność, także potencjalnie bardzo pozytywną. A po co to chcę - vide moja odp. dla wredniahy.

Generalnie zatem robię to, co według ciebie robić powinienem...

I jeszcze wyjaśnienie, bo postawiłeś mi zarzut, że to co robię to nie jest systemowe podejście do gry, bo mam styl gry > system inwestycyjny. Ja nie widzę tu sprzeczności. System na fW20 może mi dać jakiś sygnał, ale jeśli w tym czasie mam dużą pozycję na akcjach, albo muszę opracować coś ważnego niezwiązanego z futures, albo moje dziecko płacze z nieznanego mi powodu - to pomimo sygnału systemowego mój styl gry nakazuje mi pominąć ten sygnał.

A zmienna wielkość pozycji to nie tylko zmniejszona pozycja w sytuacji DD>5%. To także inna wielkość pozycji w grze na zgodnych trendach na interwałach 1D, 1H i 5m, a inna gdy gram kontre zgodnie z wykresem 5m, ale przeciw wykresom 1H i 1D.

Ponadto co wyżej napisałem, uważam, że gra na fDAX daje mi większą trafność niż na fW20, większą skuteczność, i umożliwia więcej transakcji dzięki dłuższym godzinom handlowym. W związku z tym jeśli etap drugi gry na fDAX uznam za zadowalający, max dopuszczalne DD w systemie fDAX (przed przejściem systemu w system awaryjny - ostrożnościowy) ustawię na 3% kapitału.

Potrzebuję to sobie wszystko rozrysować (akurat wybrałem Visio), aby jak najmniej czasu i emocji poświęcać na reakcje na wystąpienie jakiegokolwiek czynnika determinującego moje zachowanie, i maksymalizować dzięki temu efektywność ogółu mojej pracy. To się nazywa chyba NLP.

Powrót do góry Go down
Gość
Gość




UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 Empty
PisanieTemat: Re: UFO - 18-19.09.2010 - weekend   UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 EmptyNie 19 Wrz 2010, 18:44

Tradycyjny łykendowy aniołek dla konserwatystów lol!

UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 Ehefrau
Powrót do góry Go down
tarzan
UFOTrader Senior
UFOTrader Senior



Liczba postów : 11355
Registration date : 16/09/2007

UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 Empty
PisanieTemat: Re: UFO - 18-19.09.2010 - weekend   UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 EmptyNie 19 Wrz 2010, 18:47

wygląda to tak prokorbowo, że strach mieć krótkie Smile - na poważnie!
Powrót do góry Go down
Gość
Gość




UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 Empty
PisanieTemat: Re: UFO - 18-19.09.2010 - weekend   UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 EmptyNie 19 Wrz 2010, 18:51

www napisał:
KGB napisał:
Sztukmistrz z Lublina napisał:
KGB napisał:


1500PLN na konia? To jest hazard w czystej postaci...

Zgodze sie . Kontrakty to hazard.

mozna sobie wyobrazic taki wariant

na gre na koniach przeznaczas np 50% srodkow

ladujesz ilosc na maxa

po dniu stratnym zamykasz tyle ile trzeba z uwagi na margin call a po zyskownym zwiekszasz maxymalnie na ile pozwala nowy zysk

warunke powodzenia:

+ bardzo efektywnym systemie
+ duza ilosc startowa

No nie za bardzo sie rozumiemy.
Powiedzmy ze srodki sa duze , a jak narazie wykorzystalem je tylko na na zakup 35 szt.
To maksymalnie zaangazowany kapital do tej pory.

Czyli po prostu masz 200k zł .... i do tej pory maksymalne Twoje zaangażowanie wynosiło 35 szt.
Zamiast 200 k zł może być i 500k zł ....
Kapitał liczysz nie jako 200k podzielone na 35 szt
tylko jako 1200 zł na kontrakt.

Tak ?[/quote]

Dokladnie.
Przeciez Wy takze macie na koncie nie maklerskim np. 20 k
ale postanawiacie grac tylko 1szt , czasami 2 a czasami 3.
Czyli maksymalnie zaangazowanych pieniedzy
w kontrakty jest np 6k.Reszta pracuje np. na lokacie.
Powrót do góry Go down
przemak

przemak


Liczba postów : 8399
Age : 61
Location : Poznań
Registration date : 07/09/2007

UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 Empty
PisanieTemat: Re: UFO - 18-19.09.2010 - weekend   UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 EmptyNie 19 Wrz 2010, 19:16

KGB napisał:
Przeciez Wy takze macie na koncie nie maklerskim np. 20 k
ale postanawiacie grac tylko 1szt , czasami 2 a czasami 3.
Czyli maksymalnie zaangazowanych pieniedzy
w kontrakty jest np 6k.Reszta pracuje np. na lokacie.

Jezeli tak, to uzyskanie wyniku 100% w skali roku jest zadnym wyczynem, tym bardziej, ze podawane "po fakcie". Licz zysk od calosci kwaoty, tez tej "z lokaty".
Powrót do góry Go down
barany
MISZCZ
MISZCZ
barany


Liczba postów : 19198
Location : Bóg YHWH
Registration date : 07/09/2007

UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 Empty
PisanieTemat: Re: UFO - 18-19.09.2010 - weekend   UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 EmptyNie 19 Wrz 2010, 19:18

Brawo, piękna postawa;
"Jezu Chryste bądź królem Polski"


http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Jezu-Chryste-badz-krolem-Polski.-Po-10-kwietnia-2010-r.-zobaczylismy-jak-jestesmy-zagrozeni!,wid,12680579,wiadomosc.html?ticaid=1aea3
Powrót do góry Go down
IronFX
Sys Trader
Sys Trader
IronFX


Liczba postów : 9659
Age : 55
Location : Wawa/Lublin
Registration date : 11/10/2007

UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 Empty
PisanieTemat: Re: UFO - 18-19.09.2010 - weekend   UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 EmptyNie 19 Wrz 2010, 19:23

Stavros napisał:
wredniaha napisał:
... Ty wydaje mi się potrzebujesz podstaw (jak zapisać wyrażenie warunkowe, pętlę, instrukcję) a to chyba znajdziesz w helpie do Visio. Jeśli dobrze zrozumiałem tworzysz to na użytek własny, więc ma to być zrozumiałe i klarowne przede wszystkim dla Ciebie. ....


Jak masz jakieś pytania to pisz - jak będę wiedział to pomogę.

W weekend chyba łatwiej tu o pomoc.

Potrzebuję nie tylko podstaw, ale też wiedzy szczebel wyżej. Ma to być zrozumiałe dla mnie, ale też zgodne z zasadami robienia schematów procesów. Jako profesjonalista lubię robić porządnie to czego się podejmuje. Szczególnie, że kolejnym etapem tego działania ma być algorytm samego systemu inwestycyjnego - jednoznaczny dla ewentualnego informatyka który by przełożył to na polecenia AFL czy MQL (o ile sam się tego nie nauczę robić). Dlatego zamiast amatorskich szkiców zrozumiałych dla mnie i tylko dla mnie, wolę od samego początku robić coś, co np. informatyk uznałby za efekt pracy innego informatyka.

Na początek postaram się zrobić sam to co będę w stanie, pierwsze problemy widzę w:
1. procesach równoległych, i przerwaniu jednego z procesów w sytuacji sygnału z jednego z uruchomionych procesów,
2. procesach uśpionych, uwalniających efekt swojego działania (zmienny w związku z analizowaniem danych RT) na skutek sygnału z innego procesu, i ciągle uzależniających bieżący efekt swojego działania od odpowiedzi na decyzje dotyczące innych procesów.

Nie wiem czy profesjonalnie się wyraziłem ale tak ja to rozumiem. W helpie do Visio nic nie ma na ten temat. Nie ma tam też nic o zasadach ustalania własnych reguł badania przez Visio poprawności diagramu (tj. zupełności, spójności itp.) a wbudowane w Visio reguły dotyczą tylko zupełnie elementarnych schematów.

Jak by co pozwolę sobie przypomnieć ci się w sprawie pomocy Wink

czyli sytuacja jest taka ze jest koncepcja na system
dotychczas myslalem ze masz system juz ( masz zdefiniowane w 100% obiektywe zasady razem z ustalonymi parametrami)

nie przekladalbym tego za najwazniejsze zeby zrobic to w notacji zrozumialej dla informatyka
zapewne nie ma notacji zrozumalej dla kazdego
ciekawy jestem jak okresli wredniacha oczekiwany sposob zapisu
prosze o podlaczenie mnie do wymiany mysli

osobiscie uwazam ze kluczowe jest abys sam rozumial jak to ma dialac
moze byc to zapisane lista regul
moze byc w formie mapki

zabacz tak od reki zapisalem diagramik
zaloze sie ze kazdy zrozumie o co w nim chodzi

moglbym zapisac to slownie:

1. na zamkniecie swieczki w interwale X sprawdz spelnienie 2 warunkow:
warunke 1 - opis
warunek 2 - opis
2. jesli jednoczesnie spelnione zostalaly oba warunki to wykonaj ...opis

UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 Notacja


Powrót do góry Go down
Stavros

Stavros


Liczba postów : 253
Registration date : 04/02/2010

UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 Empty
PisanieTemat: Re: UFO - 18-19.09.2010 - weekend   UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 EmptyNie 19 Wrz 2010, 19:25

KGB napisał:

Dokladnie.
Przeciez Wy takze macie na koncie nie maklerskim np. 20 k
ale postanawiacie grac tylko 1szt , czasami 2 a czasami 3.
Czyli maksymalnie zaangazowanych pieniedzy
w kontrakty jest np 6k.Reszta pracuje np. na lokacie.

Zdecydowanie się nie zgadzam z tym co napisałeś! Jeśli ktoś ma na rachunku 20k a gra jednym fiutem, to mimo wszystko powinno się stopę zwrotu liczyć od 20k. Bo przecież w jakimś celu te 20k na tym rachunku jest.

Nie po to przelew robisz z lokaty bankowej na rachunek do gry fiutami aby tą kasę ponownie wrzucić na lokatę. Jeśli jednak tak robisz, to poprostu nieefektywnie zarządzasz aktywami, i zaciemniasz sobie ocenę własnej pracy. Co gorsza widzę, że często niektórzy się chwalą wielkimi zyskami odnosząc je tylko do zaangażowanego depozytu, pomijając niepracującą część aktywów na rachunku, a gdy ponoszą stratę, to ją mimimalizują licząc właśnie do całej wartości rachunku.

Zasady są proste: licząc ROE i ROA dla spółki, liczy się to uwzględniając całość aktywów i kapitałów własnych. Dodatkowo można zrobić analizę IRR/NPV poszczególnych przedsięwzięć spółki, ale nie zmienia to faktu, że gdy ROE i ROA są niskie, należy (gdy IRR/NPV dla operacji są satysfakcjonujące) przeprowadzić restrukturyzację aktywów, lub obniżyć kapitał własny (ekstra dywidenda) lub zmusić zarząd, by efektywniej pracował.

Podobnie z grą fiutami: wkładasz 20k aby grać jednym fiutem, to mimo być może znakomitego IRR dla gry tym fiutem twoje aktywa są zbyt wysokie do podjętego przedsięwzięcia. Powinieneś albo zwiększyć skalę działania, albo wycofać nadmiar pieniędzy z tego rachunku. Jeśli nie zrobisz ani jednego ani drugiego, to mimo to powinieneś liczyć efekty gry odnosząc to do całej kwoty zgromadzonej na rachunku do gry futami.
Powrót do góry Go down
betonowe_buty
TA SYSTEM TRADER
TA  SYSTEM  TRADER
betonowe_buty


Liczba postów : 19454
Location : Instytut Badań Giełdowych i Politycznych
Registration date : 02/10/2007

UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 Empty
PisanieTemat: Re: UFO - 18-19.09.2010 - weekend   UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 EmptyNie 19 Wrz 2010, 19:30

na eurusd do sygnalu S troche brakuje jeszcze wg tych znaczkow:

UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 Priceactionreal
Powrót do góry Go down
przemak

przemak


Liczba postów : 8399
Age : 61
Location : Poznań
Registration date : 07/09/2007

UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 Empty
PisanieTemat: Re: UFO - 18-19.09.2010 - weekend   UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 EmptyNie 19 Wrz 2010, 19:35

Stavros napisał:
Co gorsza widzę, że często niektórzy się chwalą wielkimi zyskami odnosząc je tylko do zaangażowanego depozytu, pomijając niepracującą część aktywów na rachunku, a gdy ponoszą stratę, to ją mimimalizują licząc właśnie do całej wartości rachunku.

Wlasnie!
Powrót do góry Go down
kaczor




Liczba postów : 19718
Age : 45
Registration date : 07/05/2009

UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 Empty
PisanieTemat: Re: UFO - 18-19.09.2010 - weekend   UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 EmptyNie 19 Wrz 2010, 19:40

Stavros napisał:
KGB napisał:

Dokladnie.
Przeciez Wy takze macie na koncie nie maklerskim np. 20 k
ale postanawiacie grac tylko 1szt , czasami 2 a czasami 3.
Czyli maksymalnie zaangazowanych pieniedzy
w kontrakty jest np 6k.Reszta pracuje np. na lokacie.

Zdecydowanie się nie zgadzam z tym co napisałeś! Jeśli ktoś ma na rachunku 20k a gra jednym fiutem, to mimo wszystko powinno się stopę zwrotu liczyć od 20k. Bo przecież w jakimś celu te 20k na tym rachunku jest.

Nie po to przelew robisz z lokaty bankowej na rachunek do gry fiutami aby tą kasę ponownie wrzucić na lokatę. Jeśli jednak tak robisz, to poprostu nieefektywnie zarządzasz aktywami, i zaciemniasz sobie ocenę własnej pracy. Co gorsza widzę, że często niektórzy się chwalą wielkimi zyskami odnosząc je tylko do zaangażowanego depozytu, pomijając niepracującą część aktywów na rachunku, a gdy ponoszą stratę, to ją mimimalizują licząc właśnie do całej wartości rachunku.

Zasady są proste: licząc ROE i ROA dla spółki, liczy się to uwzględniając całość aktywów i kapitałów własnych. Dodatkowo można zrobić analizę IRR/NPV poszczególnych przedsięwzięć spółki, ale nie zmienia to faktu, że gdy ROE i ROA są niskie, należy (gdy IRR/NPV dla operacji są satysfakcjonujące) przeprowadzić restrukturyzację aktywów, lub obniżyć kapitał własny (ekstra dywidenda) lub zmusić zarząd, by efektywniej pracował.

Podobnie z grą fiutami: wkładasz 20k aby grać jednym fiutem, to mimo być może znakomitego IRR dla gry tym fiutem twoje aktywa są zbyt wysokie do podjętego przedsięwzięcia. Powinieneś albo zwiększyć skalę działania, albo wycofać nadmiar pieniędzy z tego rachunku. Jeśli nie zrobisz ani jednego ani drugiego, to mimo to powinieneś liczyć efekty gry odnosząc to do całej kwoty zgromadzonej na rachunku do gry futami.
no nie dfo konca tak bo kazda firma musi miec tez na wzgledzie przyszle warunki rynkowe i w szczegolnosci zachowanie plynnosci,dlategpo zadna spolka nie moze sie pozbyc wszystkich plynnych aktywow od razu.Tak samo z trejderem jest,idzie dobrze ale moze isc gorzej i wtedy potrzebny bedzie kapital zeby doplacic do depozytu.Ale generalnie sie zgadzam,nie ma znaczenia gdzie trzymasz kase,wazne jakie jest jej przeznaczenie.Jezeli masz na konia 20k to oznacza to nie mniej ni wiecej ze mozesz trzymac minimalne depo na rachunku maklerskim i reszte na jakims ROR oprocentowanym ALE jak depozyt spada to doplacasz z tych ktore masz na lokacie,w krytycznej sytuacji az do konca tych 20k;)
Powrót do góry Go down
Gość
Gość




UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 Empty
PisanieTemat: Re: UFO - 18-19.09.2010 - weekend   UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 EmptyNie 19 Wrz 2010, 19:41

przemak napisał:
KGB napisał:
Przeciez Wy takze macie na koncie nie maklerskim np. 20 k
ale postanawiacie grac tylko 1szt , czasami 2 a czasami 3.
Czyli maksymalnie zaangazowanych pieniedzy
w kontrakty jest np 6k.Reszta pracuje np. na lokacie.

Jezeli tak, to uzyskanie wyniku 100% w skali roku jest zadnym wyczynem, tym bardziej, ze podawane "po fakcie". Licz zysk od calosci kwaoty, tez tej "z lokaty".

Ok. cheers
Powrót do góry Go down
inwestor

inwestor


Liczba postów : 27849
Location :
Registration date : 30/08/2007

UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 Empty
PisanieTemat: Re: UFO - 18-19.09.2010 - weekend   UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 EmptyNie 19 Wrz 2010, 19:42

barany napisał:
Brawo, piękna postawa;
"Jezu Chryste bądź królem Polski"


http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Jezu-Chryste-badz-krolem-Polski.-Po-10-kwietnia-2010-r.-zobaczylismy-jak-jestesmy-zagrozeni!,wid,12680579,wiadomosc.html?ticaid=1aea3

W wojsku coś takiego się nazywa degradacja
Powrót do góry Go down
kydo
Trader na medal
Trader na medal



Liczba postów : 11220
Age : 54
Registration date : 28/08/2007

UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 Empty
PisanieTemat: Re: UFO - 18-19.09.2010 - weekend   UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 EmptyNie 19 Wrz 2010, 19:45

tarzan napisał:
Myślę, że wszyscy mają świadomość, że jeżeli to jest III fala hossy to wyjeżdżamy na tej fali powyżej 3900;
ciekawe, czy ta świadomość jest u Antosia i Ex'a? scratch
i czy oni w to wierzą - ja tak, ale nie mam pewności, że to III fala hossy lol!
oni pewnie tę pewność posiadają, skoro nie ma sygnałów sprzedaży wogóle...

znaczy się, jazda będzie przednia, coś na hasło kaczora w którąś ze stron

jutro powinna być jakaś walka przy lokalnych szczytach, jak na początek nowej serii mamy dość pokaźną moc LOPową.

A brałeś pod uwagę ewentualnośc, że jeżeli wyjedziemy w górę i ta niby trzecia fala rzeczywiscie dojdzie do skutku to po jej zakończeniu możemy nie zobaczyc juz fali czwartej ani kończacej piątej?

W takim przypadku wyjazd trzecią fala byłby w postaci hossy ale takiej uposledzonej jak w 2000 roku kiedy była hossa internetowa.
Wtedy wzroslismy po kryzysie trójką do góry . Po trójce był ostry zjazd do okolic poniżej 1000 pkt.

Także moje pytanie jest takie skoro pójdziemy do góry to rzeczywiście może to byc bardzo szybkie łapanie coraz wyższych poziomów z trygodnia na tydzień. Warunkiem jest wyjście ponad 2600 w cenach zamkniecia dziennego i 5% potwierdzenie powyżej 2600 jest nieodzowne dla potwierdzenia wybicia i marszu na nowe szczyty hossy.

Docelowy zasieg takiej trójki to okolice 4183 pkt. jako koniec trójki.
A po tym to juz cholera wie. ale jakby tam doszli to S przy tym poziomie i czekanie co dalej. Teraz wg mnie rynek niby jest silny i wszystko wygląda niesamowicie korbowo.
Pomimo , że juz niektózy zwątpili w hossę i dalsze wzrosty to są spółki , które wcale nie wzrosły od dołków bessy a sa naparwde stabilne i maja pokaźne zyski. Przypuszczam , że tu tkwi szczegół całej zagadki.

Drugi scenariusz oczywiście spadkowy zaklada zejscie w okolice nawet 1350 pkt. Oczywiście do tego śa potrzebne okreslone warunki i potwierdzenia oraz sygnały sprzedazy których jak narazie wogóle nie widać.
Pierwszym sygnałem sprzedazy byłby spadek poniżej 2300 i potwierdzony zjeściem poniżej najpierw 2224 a potem 2166. Jeżeli tak by sie stało to sygnały sprzedazy zostałyby potwierdzone. A nastepnym sygnałem byłpoby zejście poniżej 2040 . Wtedy punkt docelowy zjadu to okolice 1886-1950 pkt.Taki scenariusz mógłby powstrzymac wtedy juz tylko jeden poziom a mianowicie okolice 1726 pkt. Jeżeli to by nie wytrzymało to wówczas nieodzownie jedziemy w okolice 1300-1350 pkt.

Także dwa scenariusze sa teraz tylko szukac potwierdzeń i poleciec z rynkiem w daleka podróż. Powteirdzenia pokażą kierunek.


Ostatnio zmieniony przez kydo dnia Nie 19 Wrz 2010, 19:58, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry Go down
http://kydofin.blog.onet.pl/
Stavros

Stavros


Liczba postów : 253
Registration date : 04/02/2010

UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 Empty
PisanieTemat: Re: UFO - 18-19.09.2010 - weekend   UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 EmptyNie 19 Wrz 2010, 19:48

Sztukmistrz z Lublina napisał:




czyli sytuacja jest taka ze jest koncepcja na system
dotychczas myslalem ze masz system juz ( masz zdefiniowane w 100% obiektywe zasady razem z ustalonymi parametrami)

....

zabacz tak od reki zapisalem diagramik
zaloze sie ze kazdy zrozumie o co w nim chodzi

moglbym zapisac to slownie:

1. na zamkniecie swieczki w interwale X sprawdz spelnienie 2 warunkow:
warunke 1 - opis
warunek 2 - opis
2. jesli jednoczesnie spelnione zostalaly oba warunki to wykonaj ...opis




Kolego, nie infantylizuj dyskusji...

Mam wrażenie, że traktujesz mnie jak matołka wklejając złote myśli z VanTharpa, ale nie uwzględniając mimo to podstawowych założeń mojego systemu DT, które przecież znasz. Zapominasz, że VanTharp poleca dostosować system do osobowości gracza, i nakazuje a priori wyznaczyć cele gry! I zapomniałeś, że oprócz gry DT kilka razy w roku otwieram duże pozycje na akcjach na wzrosty, i na fut na spadki - niezależnie od gry systemem DT.

System DT mam gotowy, jest sparametryzowany, liczy obecnie 127 punktów na liście ogólnej i check liście transakcyjnej. Utrzymuję się dzięki niemu od dawna. Wcześniej dotyczył tylko rynku akcji, wymagał dostosowania do fiutów - co mi się udało m.in. analizując na forum grę myśliwego. Diagram, który wstępnie zrobiłem w Visio, to zapełniona cała karta formatu A3 z opisem procedur zrobioną czcionką calibri 6pkt. Jest to schemat ogólny, bez rozpisania podprocesów, i bez przerwań i przełączników (bo nie umiem tego zrobić zgodnie z zasadami robienia schematów).

Wydaje mi się, że rozpisanie samego podprocesu generującego sygnały (monitorującego 3 interwały i 4 rynki) zajmie mi więcej niż jedną stronę A3 i kilka tygodni. Dodatkowych (krótszych) podprocesów powinno być kilka ponad ten główny monitorujący wykresy - łącznie zapewne oprócz 2 stron A3 kilka stron A4 czcionką 6pkt.

Ponadto uważam, że zasady robienia schematów są zestandaryzowane. Porządnie zrobiony schemat powinien być jak rysunek techniczny - wysyłasz do fabryki i dostajesz produkt. W tym przypadku wysyłam podproces monitorujący do informatyka otrzymując w zamian kod MT4 lub AmiBrokera, a kompleksowy schemat stylu gry mogę pokazać np. zatrudnionemu pracownikowi, i wymagać jego realizacji w oparciu o sygnały z procesu monitorującego i procedury towarzyszące.


Ostatnio zmieniony przez Stavros dnia Nie 19 Wrz 2010, 19:56, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry Go down
inwestor

inwestor


Liczba postów : 27849
Location :
Registration date : 30/08/2007

UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 Empty
PisanieTemat: Re: UFO - 18-19.09.2010 - weekend   UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 EmptyNie 19 Wrz 2010, 19:50

Sprajt Trejder Employed napisał:
na eurusd do sygnalu S troche brakuje jeszcze wg tych znaczkow:

UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 Priceactionreal

1,24 nadal aktualne
Teraz falka c do dołu w abc jako B w większym ABC jako fala 2
UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 757873
Powrót do góry Go down
betonowe_buty
TA SYSTEM TRADER
TA  SYSTEM  TRADER
betonowe_buty


Liczba postów : 19454
Location : Instytut Badań Giełdowych i Politycznych
Registration date : 02/10/2007

UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 Empty
PisanieTemat: Re: UFO - 18-19.09.2010 - weekend   UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 EmptyNie 19 Wrz 2010, 19:54

https://www.youtube.com/watch?v=JBLDxgrDVO4

Yesterday it was 40 years since Jimi died. R.I.P., king!
Powrót do góry Go down
inwestor

inwestor


Liczba postów : 27849
Location :
Registration date : 30/08/2007

UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 Empty
PisanieTemat: Re: UFO - 18-19.09.2010 - weekend   UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 EmptyNie 19 Wrz 2010, 19:55

Czy WAS wszystkich pojebało o tej HOSSIE teraz do 4xxx i jeszcze dużo dużo wyżej
WY się módlcie żeby ta BESSA z lat 2007-2009 była li tylko falą "a" a nie prawdziwnym impulsem jako fala 1

Tzn żeby korekta całych wzrostów od początku istnienia piaskownicy była skorygowana jako abc (3-3-5) gdzie "a" już się odbyło (2007-2009) a teraz jesteśmy w budowaniu fali b
Powrót do góry Go down
kydo
Trader na medal
Trader na medal



Liczba postów : 11220
Age : 54
Registration date : 28/08/2007

UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 Empty
PisanieTemat: Re: UFO - 18-19.09.2010 - weekend   UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 EmptyNie 19 Wrz 2010, 20:01

inwestor napisał:
Czy WAS wszystkich pojebało o tej HOSSIE teraz do 4xxx i jeszcze dużo dużo wyżej
WY się módlcie żeby ta BESSA z lat 2007-2009 była li tylko falą "a" a nie prawdziwnym impulsem jako fala 1

Tzn żeby korekta całych wzrostów od początku istnienia piaskownicy była skorygowana jako abc (3-3-5) gdzie "a" już się odbyło (2007-2009) a teraz jesteśmy w budowaniu fali b

Inwestor wszystko jest możliwe. Niczego nie można wykluczyć. A i tak dopiero po fakcie wszystko ładnie dopasujemy.
Powrót do góry Go down
http://kydofin.blog.onet.pl/
betonowe_buty
TA SYSTEM TRADER
TA  SYSTEM  TRADER
betonowe_buty


Liczba postów : 19454
Location : Instytut Badań Giełdowych i Politycznych
Registration date : 02/10/2007

UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 Empty
PisanieTemat: Re: UFO - 18-19.09.2010 - weekend   UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 EmptyNie 19 Wrz 2010, 20:04

Jimi in ecstasy

haha
Powrót do góry Go down
nomad

nomad


Liczba postów : 21004
Location : Narewka
Registration date : 20/01/2008

UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 Empty
PisanieTemat: Re: UFO - 18-19.09.2010 - weekend   UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 EmptyNie 19 Wrz 2010, 20:10

fabularasa napisał:
nomad napisał:
fabularasa napisał:
od jakiego czasu ściągam sobie kolekcję teledysków z Youtube - niestety często są one kasowane przez różne durnowate korporacje muzyczne i np nie mogę znaleźć:
Robert Miles - Children (oryginalna wersja)
Candy Dulfer & Dave Stewart - Lilly Was Here

jakby ktoś znał linka to poproszę

tu jest w jakości dvd
http://rutracker.org/forum/search.php

tak tyle że kolekcja to ok 1000 tytułów więc wszystko ciągnę w jakości 360p

Robert Miles - Children

Год выпуска: 1996
Страна: Швейцария
Жанр: Trance
Продолжительность: 00:04:03

Качество: DVD
Формат: VOB
Видео кодек: MPEG2
Аудио кодек: AC3
Видео: 8000 Kbps, 25,0 fps, разрешение 720*576[4:3], MPG2=MPEG2[SVCD/DVD]
Аудио: 448 Kbps, 48000 Hz, 5 каналов, 0*2000=AC3 DVM[0*80]
205 MB

Powrót do góry Go down
inwestor

inwestor


Liczba postów : 27849
Location :
Registration date : 30/08/2007

UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 Empty
PisanieTemat: Re: UFO - 18-19.09.2010 - weekend   UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 EmptyNie 19 Wrz 2010, 20:11

kydo napisał:
inwestor napisał:
Czy WAS wszystkich pojebało o tej HOSSIE teraz do 4xxx i jeszcze dużo dużo wyżej
WY się módlcie żeby ta BESSA z lat 2007-2009 była li tylko falą "a" a nie prawdziwnym impulsem jako fala 1

Tzn żeby korekta całych wzrostów od początku istnienia piaskownicy była skorygowana jako abc (3-3-5) gdzie "a" już się odbyło (2007-2009) a teraz jesteśmy w budowaniu fali b

Inwestor wszystko jest możliwe. Niczego nie można wykluczyć. A i tak dopiero po fakcie wszystko ładnie dopasujemy.

Pewnie że wszystko możliwe
Jeżeli idziemy teraz up do marca 2011 tzn. robimy falę C do zigzaka ABC (fala 2) korygujący "falę 1" WIELKIEJ BESSY
Nie daj nam tego doczekać coby mogło być później
Powrót do góry Go down
Antek




Liczba postów : 1563
Registration date : 17/04/2010

UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 Empty
PisanieTemat: Re: UFO - 18-19.09.2010 - weekend   UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 EmptyNie 19 Wrz 2010, 20:20

A już myślałem, że będzie normalnie. Gdy tymczasem widzę zasięgi do 3900, a nawet 4183 to zapala mi się lampka wskazująca na pierwsze sygnały zmiany . Nic to trzeba uważać i już.
Może tym razem nie spalą trendu.
Powrót do góry Go down
filip

filip


Liczba postów : 3719
Registration date : 05/09/2008

UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 Empty
PisanieTemat: Re: UFO - 18-19.09.2010 - weekend   UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 EmptyNie 19 Wrz 2010, 20:24

kydo napisał:
inwestor napisał:
Czy WAS wszystkich pojebało o tej HOSSIE teraz do 4xxx i jeszcze dużo dużo wyżej
WY się módlcie żeby ta BESSA z lat 2007-2009 była li tylko falą "a" a nie prawdziwnym impulsem jako fala 1

Tzn żeby korekta całych wzrostów od początku istnienia piaskownicy była skorygowana jako abc (3-3-5) gdzie "a" już się odbyło (2007-2009) a teraz jesteśmy w budowaniu fali b

Inwestor wszystko jest możliwe. Niczego nie można wykluczyć. A i tak dopiero po fakcie wszystko ładnie dopasujemy.

akurat jedno slowo wykluczyc mozna - HOSSA

Powrót do góry Go down
Antek




Liczba postów : 1563
Registration date : 17/04/2010

UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 Empty
PisanieTemat: Re: UFO - 18-19.09.2010 - weekend   UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 EmptyNie 19 Wrz 2010, 20:29

Dlaczego tak wielu mnie papuguje?
Sądziłem, że w weekendowym wątku będzie dużo wpisów o spadkach, a tu masz ci babo placek.
Misiowe UFO co się dzieje?
Powrót do góry Go down
EX

EX


Liczba postów : 20419
Registration date : 11/02/2009

UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 Empty
PisanieTemat: Re: UFO - 18-19.09.2010 - weekend   UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 EmptyNie 19 Wrz 2010, 20:32

Antek napisał:
A już myślałem, że będzie normalnie. Gdy tymczasem widzę zasięgi do 3900, a nawet 4183 to zapala mi się lampka wskazująca na pierwsze sygnały zmiany . Nic to trzeba uważać i już.
Może tym razem nie spalą trendu.

Teraz już wiesz co miałem na myśli mówiąc byczy sentyment Laughing Wink
Powrót do góry Go down
Reser




Liczba postów : 110962
Registration date : 30/08/2007

UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 Empty
PisanieTemat: Re: UFO - 18-19.09.2010 - weekend   UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 EmptyNie 19 Wrz 2010, 20:35

www napisał:
Sztukmistrz z Lublina napisał:
OpCjOnEr napisał:
Sztukmistrz z Lublina napisał:
Jones napisał:
OpCjOnEr napisał:
Nabyłem właśnie ganz noje laptopen! Dokładnie ten:
http://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki/opis-sony-vaio-vpc-eb2z1e-bq-w7hp.bhtml#content_3c
i zdumienie mnie ogarnęło, że w pudle nie ma żadnej płyty nie tylko ze sterownikami ale nawet z systemem! On ma zainstalowany Win7 Home Premium x64 ale co będzie jak będę chciał sobie reinstall zrobić za jakiś czas? Shocked
Jak oni to sprzedają? Może trafiło mi się wybrakowane pudełko?
teraz to już standard w laptopach
system jest na osobnej partycji
ja to pewnie kopiłbym tego LINK to takie małe skrzywienie na HP scratch

Opcjo!

dobrze ze nie szukales dyskietek 3,5 cala z systemem

a przy okazji polecam ten przepis

RAGOUT PO IRLANDZKU:
Weź kilogram baraniny, pół kilograma ziemniaków, dwie cebule i trzy litry Guinness Extra Draught.
Wypij Guinnessa i schowaj, na litość Boską, pozostałe produkty do lodówki!

Szczerze mówiąc to miałem nadzieję, że system będzie na dyskietkach 5.25" Laughing
http://tylik.motogrono.pl/files/2009/08/525-inch_floppy_disk.jpg
ale zamiast tego jakiegoś dziwnego Blu-Raya zamontowali.

ja pamietam jak w wojsku ( 88 r) robilem przy "komputeryzacji"
to mielismy 386 kompy z bursztynowymi monitorami
i wlasnie takie dyskiety 5,25 cala byly jeszcze

.. rzeznia

byly takie duze i mietkie.

a moze mi sie pomieszalo z cyckami pani dowadzacej komuteryzacja
nie pamietam to dawno bylo

To Wy młodzi jesteście jak tak słabo to pamiętacie.
Mój pierwszy PC to miał 1 MB Ramu i tylko stację 5,25 cala .
Na jednej dyskietce miałem system i jakaś grę lub program. CVzasami 360 KB Ramu służyło mi za wirtualny dysk twardy. Smile

Ja też miałem Laughing A dysk twardy 1GB to był taki wypas, że facet z Optimusa ściągał mi go na zamówienie i pytał "po co panu taki duży dysk" dobryżart
Jak pojawiały się gry pod Win 95 wymagające 8MB RAM to wszyscy zszokowani byli.
Powrót do góry Go down
Sponsored content





UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 Empty
PisanieTemat: Re: UFO - 18-19.09.2010 - weekend   UFO - 18-19.09.2010 - weekend - Page 5 Empty

Powrót do góry Go down
 
UFO - 18-19.09.2010 - weekend
Powrót do góry 
Strona 5 z 7Idź do strony : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 Similar topics
-
» UFO - 13-14.02.2010 weekend
» UFO -07-08.08.2010 - weekend
» UFO - 16-17.10.2010 weekend
» UFO - 05-06.06.2010 weekend
» UFO - 21-22.08.2010 - weekend

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Uniwersytet Futures i Opcji  :: Uniwersytet Futures i Opcji-
Skocz do: